2024. nov 03.

Guangzhou (Kanton) - utak Baliról

írta: chxxx
Guangzhou (Kanton) - utak Baliról

 

Miért pont Kínába? Egyrészről, 25 éve voltam utoljára Kínában, mindenképpen érdekelt, hogy a hírekből hallott változás milyen lehet az országban. Másrészről, ki ne ismerne olyan embereket, akik megígérik, hogy jönnek, aztán sosem érkeznek meg? Elkövettünk egy könnyelmű ígéretet a látogatásra 3 éve, most be kellett váltani a zsetonokat készpénzre :-).

Kína, bár nagy és baráti ország, azért a rendszer, hogy finoman fogalmazzak, rendszerezett. Balin betolod a 3-400.000 rúpiát a megfelelő zsebbe és el van intézve minden, itt nem ugrálsz, mert esetleg nem jössz ki többet onnan. Amikor Ho Chi Minh repterén az ügyintéző rád néz, és azt kérdezi, hogy "hol a vízum", akkor leizzadsz egy pillanatra. Később a főkonzul elmesélte, hogy ők is átkiabáltak egy egész repteret, mire valaki elhitte, hogy 2024. március óta magyar útlevéllel 15 napra csak úgy be lehet menni Kínába (és ki is lehet jönni). Szóval, lehet!

Nagyjából százszor elfelejtettem a város nevét, egyszer majdnem máshova foglaltam repjegyet, aztán véletlenül derült ki (számomra), hogy Guangzhou, az valójában Kanton...azt meg jól ismerjük az étlapokról. A reptéren előre foglalt autó sofőrje fogadott, kis bácsika, aki beültetett minket egy luxus elektromos autóba, talán BYD lehetett, és innen csak felfelé volt. A kötelező applikációk: AliPay (szinte nincs kp a városban), Didi (helyi Uber/GoJek) és egy Airalo (e-SIM app) sem árt!

Kanton 19 milliós város, a belvárosát 20-25 éve építették üres rizsföldekre (a rizs nem tekintette üresnek), ezért modern tervezésű, soksávos utak és jó közlekedés jellemző a belvárosra is. Kizárólag elektromos motorok (bárcsak Balin is ez lenne!), 30%-ban elektromos autók, és amúgy is újabb járművek járják az utakat. A "gojek" itt 6-8x került többe Balinál vagy Saigonnál, de még bőven otthoni árak alatt. A térképen közelinek tűnik minden, de ez lehet az optikai csalódása a 17 Budapestnyi területen fekvő belvárosnak, ami így a világ 6., városias részekkel együtt nézve pedig a világ 4. legnagyobb városa (éppen készül a Makaó+HK+GZ = 70M metropolitan area 2019 óta). Amúgy, az első 7 legnagyobb városból 6 van Kínában.

img_2842_resize.JPG

Mindent csak nagyban lehet csinálini! Ahogy Vietnámban nem volt ember, akinek nincs teniszpályája, itt a minimum a Michelin-csillagos étterem volt. A 800 szobás szállodában volt 1db 2-csillagos, 1db 1-csillagos és 2 Michelin-guide-os étterem, egy 18 méteres mesterséges vízesés és 2 hektár kert arborétummal, és saját kiállítással a környék hotel-iparának kialakulásáról (következő kép). Igaz, a hotelnek van saját párttitkára is, ha le akarnának szólni Pekingből, hogy balra vagy jobbra kell menni.

img_2841_resize.JPG

A 37. emeleten található forgó étteremből a városra itt "fel" lehet látni, és az egy ideig legmagasabb épületként jegyzett Kanton Torony 105. emeletére is "át" lehet nézni más toronyból. Zöld parkok, hegyek, tavak díszítik az épület erdőt, kimondottan kellemes sétáink voltak. Egy nyugati szemmel is jól élhető várost találtunk itt.

img_2861_resize.JPG

A kínaiak általánosságban nem tudnak úszni, a tengerparton is kifütyülnek a vízből. A hotelben volt egy úszómedence, két úszómesterrel. Covid alatt egy ember belefulladt a medencébe, és a két jóember nem tudta kihalászni bentről, mivel nem érték el őt a botjaikkal, na mert úszni meg nem tudtak. Az egyetlen lehetséges döntést hozta meg a hotel: felvettek úszni tudó úszómestereket...ja, nem: kiöntötték a néhai 1.8m-es medencét betonnal 1.2m-ig, így már minden jó!

A közbiztonság elsőosztályú. Mesélték, hogy mindent IS nyomon követnek, kameráznak, ellenőriznek. Ha elhagyod a taxiban a telefonodat, nagy esélye van, hogy a lakásod ajtaján kopogtatnak majd vele. Amikor befutottunk a szállodába a délutáni sétáról, 10 percen belül érkezett az ember az 1 darab desszertes tányérral (szóval nem körbe járogatott egy zsákkal)...800 szobányi forgalomról beszélünk :-).

Nagyon vártuk a "végre eredeti kínai ételek" részét az útnak, ettünk minden finomat, és minden "na, azt azért nem kértük" jellegűt is. Utóbbi sem az íze miatt volt szokatlan, hanem olyan részeit ették meg az állatoknak, amit én inkább kerülök (megj. nem vagyok a pacal bajnok otthon sem).

Mindig bámulatbaejtő a kézművesség Kínai szintje. Akárhányszor látom, mindig elgondolkodom rajta, hogy mennyiért SEM állnék neki kifaragni egy-egy ilyen csodát. A fejlődés áldozata lett a tradicionális parti kikötők többsége, és csak párszáz éves emlékek őrzik a múltat, így pl. az 1894-ben épített Chen Clan Ancestral Hall is, ami népművészeti kiállítást rejt magában.

img_2865_resize.JPG

Mennyi idő lehetett ezt kifaragni (ha nem látszana: 3D), egy darab fából...és hányszor ronthatta el a mester?

img_2869_resize.JPG

Ez a faragás folyamata amúgy:

img_2868_resize.JPG

Az igazán durvisztikus rész: a fenti gömbben van egy, aztán még egy, aztán még egy szabadon forgó, kívülről befaragott mintás gömb.

img_2870_resize.JPG

A lepel alatt egy teljesen más világ üzemel Kínában. A külsőségek nagyon fontosak. Egy munkás fiatal család a gyerekét sokszor exportálja a nagyszülőkhöz, és szinte alig vesznek részt a nevelésben, nem nagyon tudják hogyan kell viszonyulni egy kisebb gyerekhez. Erre jönnek az európai bébik és lerendezik a reggelizőt vagy a repülőt, mire csak "sisegés" a fegyver. Egy repülőn úgy neveltek meg egy kiabáló gyereket, hogy bezárták a vécébe, ami a jelenlévő nagymama teljes egyetértésével történt meg.

Egy másik szösszenet, hogy a család érvényesülése és sok-generációs sikere egy másik szokatlanságot is megenged. A megcsalás intézménye nem ismert. Ha a munkahelyen szükséges az előrejutáshoz a főnökkel való intim kapcsolat, akkor otthon megveregetik a válladat és az éves családi ünnepségen kb. okevelet is kapsz. A fehér ember itt is kuriózum, az volt a mondás (kezeljük pletykának, mert nem próbáltam ki), hogy ha nagyon akarod, akkor odamehetsz egy ebédelő családhoz, kezet fogsz a férjjel, megdícséred a feleséget, aztán elkéred a számát és ha később ráírsz, akkor egészen sikeres estéd is lehet belőle. Biztosan vannak generációs eltérések is, de a hallott történetek szerint nem egyedi esetről volt szó.

A régi belvárosnak minősülő Shamian Szigeten régen nagykövetségek és a hódító országok kereskedő cégeinek képviseletei voltak, most hangulatos sétáló utcák, Insta-képes padok és szobrok jellemzik. Azért, a helyi Starbucks-ból vécére elküldtek minket 2 utcával arrébb a nagy szállodába, mert kimaradt az épületből a szolgáltatás. Csak gyorsan fuss, és időben indulj el!

img_2871_resize.JPG

Kanton és Kína egy gigantikusan másik világ, mint a környék összes többi helye...Szingapúrban ugyan rá tudnak lapátolni egy-egy mozzanatra mondjuk egy 1500 szobás hotellel, aminek az aljában a kétszintes Gucci boltot lökdösi odébb a másik kétszintes Luois Vuitton...de itt ez mindehol az alap volt. Sok helyet hagytunk ki a rövid látogatás miatt (pl. Kína legnagyobb szafari- és vidámparkja - Chimelong) , legközelebb több idő kell majd.

Zárásnak egy nyelvi-mókás kép...nem tudjuk eredetileg mit jelent, de angolul lehetne "luk" - "nézd meg", "fook" - "már b...meg" Ékszerüzlet, vagy lehetne "luk" - "szerencse":

img_2860_resize.JPG

 

További szép utak Baliról:

Szingapúr 

Komodó

Kuala Lumpur

Jáva - Bromo vulkán, Jogjakarta

Jáva - Ijen vulkán

Ho Chi Minh (Saigon) 

Szólj hozzá

Kína Guangzhou Kanton Baliról