Miért nincs két egyformán hangolt hangszer Balin?
A jávai és különösen a balinéz zenei kultúra alapja a gamelan, ami egy jellegzetesen helyi hangszerekre és ritkán énekre épülő zenekari egység. Ha engem kérdeztek - jelenleg elkerülhetetlenül -, akkor az egész zenei hatás olyan, mintha lábasokkal és fakanalakkal kergetnék egymást az emberek abból a célból, hogy elűzzék a kártevő madarakat. Nem lesz rajta az iPod-omon. Viszont, aki valaha is zenélt akár egy kicsit is (nekem jutott vagy 8 év zenei általános, meg 3-4 hangszer), annak biztosan lesznek "aha" vagy "na-neee" élményei ezzel kapcsolatban. Mint kiderült, a gamelan nagy hatással volt a XIX-XX. század európai komoly zenéjére is Claude Debussy-n és társain keresztül...de erről majd lentebb.
A Cush-cush Művészeti Galéria rendezésében néztük meg a Narwastu Art Community and Wayra Inti csoporttól az Anak Juggler (zsonglőr gyerek) című audio-vizuális-gamelanos-komolyzenés előadását. A zene mellett a táncos-mozgásra épülő padlóra vetített image-mapping hátteret használó mű volt ez egy argentín írótól. Kellően nemzetközi és ősi-új mix, nem?
A történet egy utcán élő gyermek életéről szól, amint felfedezi a zsonglőrködést, a tanulás folyamatát, a hibázásokat, a felnőttek elutasítását, a kitartó gyakorlás erejét és végül, a siker és elismerés után a teljes eksztázisban történő megőrülést is (asszem, ezeknél a modern daraboknál sosem lehet tudni). Szóval, volt benne minden. A szerző-karmester (a jobb oldalon fehérben) és húsz másik művész jó része mind a Darmasiswa programon keresztül érkeztek Indonéziába, de Gabival ellentétben, a nyelvi program helyett a helyi zenei iskolában töltötték az évet. A gamelan többi tagja dobokat, gongokat, idiofonokat (egyben rezgő hangszerek), xylofonokat és esetenként húros hangszereket használnak.
A Darmasiswa programon korábban részt vett és még itt tartózkodó diákok, és tanáraik (lentebbi képen) pedig a komolyzenei hátteret biztosították a gamelan mellé.
Akkor nézzük a lényeget. Az Impresszionizmus javában tombol Franciaországban, Monet meg Whistler ontja magából a festményeket tavi liliomokról meg fűszoknyás lányokról, esetleg a saját anyukájáról (amit a Mr. Bean moziból is ismerhetünk :-)). A szigetvilágok színei, témái és zenéje nyilván a zenészeket is megihlette. A gamelan európai fülre szokatlan hangzását az adja, hogy a hangszerek teljesen másképpen vannak hangolva, mint akármi otthon. Az otthoni oktávot (8 hang) két-egész-egy-fél-három-egész-egy-fél (fehér billentyűk a zongorán) távban 8 részre osztó hangok helyett itt 5 egymástól egyenlő távban található hangja váltja fel. Ezért az pont úgy hangzik, mintha a gyerek nem hangolta volna be rendesen a hegedűt. Még a mi félhangjainkkal sem passzol sehol sem az egész. Ehhez még az jön hozzá, hogy a "mester dicsősége" itt abban rejlik, hogy nem készít két ugyanolyan hangszert. Vagyis, a fix zengető eszközök (bronz lapok) sem egymáshoz, sem a másik hangszerhez nincsenek hangolva. Egy gamelanban lehet akár 3-4 különböző, de amúgy azonos eszköz is. A többit képzeljétek hozzá.
Ellenben, a használt eszközök korlátai miatt a zenealkotás is más irányban fejlődött. A körkörös minták, az idő fejlődése a "történetben" nagyobb szerepet kapott. Ezt emelték át Debussy-ék az európai zenébe, és megpróbáltak szakítani a több száz éves - jellemzően vallásos zenei - hagyományokkal, mint a kánon-hangzat, a felütéses hangsúlyok, meg a harmonikus hangzatok. Ehelyett a disszonanciára, a feszültség keltésre és az átalakulásra került több hangsúly. A fenti "kotta" volt a teljes előadás kottája. Hasonlít egy tábortüzes-gitáros-gimnazista gyors-kottához. Aztán, valahogy mégis játszottak belőle vagy egy órát. A gamelan zenészek a helyszínen lévő eszközökön játszanak (nem cibálja a hátán senki a csellóját). Mindenki tud játszani az összes hangszeren, ezért a szerepek is változnak alkalmanként. Az alap ritmust egy dob vezeti és a nagy gongok, a többiek a kereteken belül improvizálnak is.
Ki gondolta volna, hogy egy kalapácsokkal csapkodott xilofon, ami ráadásul tuti hamis, egy zenei korszakot alkotott át, és hozta létre a XX. század európai hangzatait? Én eddig tuti nem.