2020. aug 13.

Dementorok őrzik az eget télen Balin

írta: chxxx
Dementorok őrzik az eget télen Balin

Ha az ember télen (most) látogat el Balira, szinte rögtön feltűnik a szeme sarkában, hogy "valami pöttyök vannak az égen". Jobban megnézve, az első gondolatom az volt, hogy megjöttünk az Azkabani Fogoly-ba, és a lélekevő dementorokat kiküldték járőrözni, de aztán a végső megoldás: a veszett mennyiségű papírsárkány az égen. A tradicionális minták: a hal, a madár és a falevél, de mára már szinte bármi is tud repülni odafent. A kertből nézve:

img_9285_resize.JPG

Lehet több oka is annak, hogy ezek ott repkednek, túl a család gyermekeinek szórakoztatásán:

Az első mindjárt az, hogy a helyi vallásból kiindulva, a sziget védőszentjeinek eregetése jó szerencsét hoz és bőséges aratást. Igaz, ahogy egy korábbi posztban írtam is, itt bármi is megtörténhet. Van, aki azt gondolja, hogy ha sok a patkány és eszik a rizst, az ellen úgy lehet védekezni, hogy másnap reggel 2x annyi adományt teszünk ki a szentélybe, mert azért Ganesha erősebb minden patkány-csapdánál. Mivel a felajánlásokban többnyire van rizs, a patkányok tuti örülnek ennek a szokásnak. Az égen a baglyok mellett madarak és sárkányok is feltűnnek emiatt.

A másik ok, hogy a mező felett repülő "bagoly" elriaszt(hat)ja a kisrágcsálókat, akik nem kímélik a rizsföldeket. Ennek okán az egyik népszerű alak a bagoly. Északon sok földön tartanak élő baglyokat is a mező közepén egy kalitkában (mondták a helyiek), mert ő az a méretű állat, aki egy jóllakott patkányt is meg tud tanítani repülni.

A harmadik ok, hogy tél van, fúj a szél. A földrajz könyvekből ismert "kereskedő szelek" a gyakorlatban azt jelentik, hogy úgy június elején elkezd fújni a szél folyamatosan Ausztrália felől, és egészen szeptemberig nem is hagyja abba. Amit tenni kell: feldobod a levegőbe a sárkányodat és erősen kapaszkodsz a madzagba, aztán naplemente előtt behúzod az égből, mielőtt valakinek a kertjében kötne ki. A papírsárkányokat 100-300 méteres kötelek végére kötik, szóval elég messze is leszállhatnak.

img_9243_resize.JPG

A szezon elejét Bali sárkányának felengedése nyitja (állítólag), ami egy 8-10 méter széles és 70-100 méteres farokkal rendelkező objektum. Szabad szemmel látni lehet talán a Nemzetközi Űrállomásról is :-). Szeptember elején pedig jön majd a Sárkány Nap és verseny is, a szezon zárásaként, amire az előkészülést a csapatok a helyi szent emberek bevonásával tervezik meg. Kell egy kellően szerencsés nap a ragasztónak.

Vannak egészen sok színű papír-madarak is, de a három uralkodó szín a fehér, a fekete és a piros, a három fő istenségnek megfelelően: Vishnu (a védelmező) fehér, Brahma (a világ teremtője) piros és Shiva (a sok-kezű, a megsemmisítés jelképe) pedig a fekete. Emellett a sárga szín is megjelenik, a nyolc égtáj isteneinek szimbólumaként. Amikor a kite-ok átadták az isteneknek a nép kérését (nyilván, legyen sok termés jövőre), akkor elégetik őket. Az én kedvencem a vitorlás hajó. Ez egy 2-3 árbocos hajó, 8-10 vitorlával, és ha nincs jól beállítva minden rajta, akkor sehova sem repül, ellenben nagyon jól néz ki.

img_9287_resize.JPG

A kite-ok bambuszból és vászonból készülnek, ami elég erős és rugalmas ahhoz, hogy bármekkora is lehessen. Ellenben, van egy nagyon praktikus korlátja a repülő állatok méretének: a balinéz utak szélessége (a következő posztban majd lesz videó róla) néha jelentős problémát jelentett a madarak partközelbe juttatásában. Sokszor viszi a sofőr egyedül a feje felett a dögöt, a másik kezével vezetve a motort...tuti EU kompatibilis :D.

img_9187_resize.JPG

Erre 2006-ban feltalálták a keresztben összehajtható szerkezetet...szóval, ahol az x van, ott el lehessen forgani a bambuszokat. Ezután már igazán csak a fantázia szab határt. Ami ezzel kapcsolatban eszeme jutott, az a hihetetlen különbség a világ és Bali között. 2007-ben jött ki az első iPhone, ami jól láthatóan hasonló bonyolultságú problémákat oldott meg. Érdekes a világ.

img_9141_resize.JPG

Egy biztos, ha fix vázas, ha nem, Bali ege üres lenne a sok színes sárkány nélkül...

 

 

 

Szólj hozzá

Érdekességek Bali